Organizacja terytorium kota

Faktem jest, że kot jest zwierzęciem o silnym instynkcie terytorialnym. Bowiem, jeżeli zajmowane przez niego poszczególne terytorium zostanie w pewien sposób oznaczone i rozplanowane kot większość swojego czasu poświęci na pewno na sen. W związku z czym resztę wykorzysta na jedzenie, jak i również zabawę i zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętajmy również, że o wielkości terytorium pupila decydować będzie miejsce zamieszkania i płeć naszego ,,zwierzątka”. Poza tym kotki mieszkające na wsi mogą jednocześnie zajmować terytorium przynajmniej jednego hektara. Jednak kocury mieszkające na terenach wiejskich mogą jednak zajmować obszar przeszło kilkunastu hektarów.

W związku z czym sytuacja wygląda zupełnie inaczej wśród kotów mieszkających przede wszystkim w miastach. Zatem ze względu na zdecydowanie mniejsze przestrzenie, a co za tym idzie często większe skupisko zwierząt na określonym obszarze szacuje się, iż dziesięć kotów potrafi jednocześnie podzielić pomiędzy sobą obszar jednego ara (pamiętajmy jednak, iż owe terytoria w żaden sposób nie mogą pokrywać się pomiędzy sobą). W związku z czym kiedy nasz kot wyznaczy ,,swoje terytorium” przystąpi również do jego organizacji i oznaczenia. Wskazuje się, że wszystkie koty wyróżniają jednak cztery najważniejsze strefy w takim terytorium.

Zalicza się do nich kolejno miejsce do: jedzenia i zabawy, jak i również załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz miejsca odpoczynku. Należy mieć również na uwadze, iż nasza ingerencja w aspekt terytorialnego uporządkowania przestrzeni kota może również powodować, iż nasz pupil będzie sprawiał nam duże problemy. Faktem zatem jest, że organizacja terytorium zależy również od miejsca jakie nasz kot ma do swojej dyspozycji. Jednak wiele poradników o tych pupilach słusznie zauważa, iż nie ważna jest jednak przestrzeń jaką kot posiada do dyspozycji, a raczej dobre zagospodarowanie. Podsumowując decydując się na,, kota” w domu powinniśmy zapewnić mu dobre warunki życia w zgodzie z naturą. Poza tym warto również poświęcić odrobinę czasu na poznanie wszelkich zachowań naszego pupila. Należy również w odpowiedni sposób zorganizować jego przestrzeń.