Kot terapeuta czyli felinoterapia.

Jedną z metod zooterapii jest felinoterapia. Polega ona na kontakcie osoby poddawanej terapii z kotem. Terapie tą wykorzystuje się głównie w  leczeniu osób starszych,  niedołężnych, a także niepełnosprawnych. Dużo słyszeliśmy już o hipoterapii, jest to forma rehabilitacji psycho-ruchowej. Wykorzystuje się w niej takie zwierzęta jak konie. Co raz częściej także stosuje się leczenie z użyciem psów, czyli dogoterapii. W zooterapii chodzi głównie  o to,  by  jak najwięcej czasu przebywać właśnie  ze zwierzęciem, ma to  bardzo dobry  wpływ na zdrowie psychiczne oraz fizyczne człowieka.

W ostatnim czasie terapia z kotami czyli felinoterapia, jest co raz częściej wprowadzana do leczenia takich chorób jak ADHD, zespół Downa, autyzm, artretyzm, stany lękowe, zespół Aspergera a także depresja, nadpobudliwość, choroba Alzheimera, zaburzenia zachowania i emocji oraz nieśmiałość. Terapia ta pozwala w bardzo znaczący sposób zahamować rozwój danej choroby. Nawet krótkie spotkania może znacznie  poprawić nastrój a także  zmniejszają poczucie samotności. Wiadomo od dawna, że kontakt z kotem zmniejsza stres, poprawia samopoczucie oraz odgania wszelkie  troski. Głaskanie kota pozwala nam się uspokoić a jego mruczenie koi nerwy. Ma to także wpływ na ciśnienie krwi u człowieka i obniżenie cholesterolu. Terapia z kotem powinna odbywać się regularnie, tylko wtedy można zaobserwować wtedy postęp w leczeniu.

   Zajęcia z felinoterapii odbywają się głównie  indywidualnie, w terapii uczestniczy tylko pacjent wraz z kotem  i  trener  zwierzaka. Podczas takich spotkań, to właśnie  kot staje się wspólnym tematem dla pacjenta i terapeuty. Dodatkowo kot nawiązuje bliskość z pacjentem,  lecz nie tylko bliskość fizyczną ale również i psychiczną. Zarówno kot  i jego trener muszą przejść odpowiedni kurs. Podczas takiego kursu kot przyzwyczaja się do warunków jakie na pewno będą  panować podczas terapii, jak hałas, sprzęt medyczny czy duża ilość ludzi. Kot, który ukończy ten kurs otrzymuje certyfikat kota terapeuty. Podsumowując jedną z metod zooterapii jest felinoterapia. Polega ona na kontakcie osoby poddawanej terapii z kotem.