Co takiego jest w trawie, że koty ją jedzą?

Zaliczamy koty do mięsożerców, skąd więc wziął się  u nich nawyk podjadania trawy. Odpowiedz na to pytanie  kryje się w kotach domowych i ich pochodzeniu. Gdy dziki kot coś upolował to zjadał to w całości. Nie ma możliwości aby kości i futro zostały strawione przez kota, dlatego te czworonogi zdecydowały się na zjadanie trawy. Która wywołuje odruchy wymiotne i pomaga oczyścić jelita zwierzęcia z nadmiaru  zanieczyszczeń w  nich. Dlatego naturalny instynkt, każe kotom zjadać trawę. W tych czasach koty nie mają żadnego kontaktu z dziką zdobyczą, lecz mają gorszy problem są kule włosowate.

Powstają one podczas dbania o higienę o czystość, a konkretnie to połykanie sierści podczas mycia się. Na szczecie jest wiele karm, które pomagają usunąć nadmiar sierści z jelit zwierzęcia. Często zdarza się nam jak widzimy, gdy nasz kot szaleje wśród domowych kwiatów a także bezkarnie obgryza listki i  gałązki. Dzieje się tak głównie dlatego, że kot kiedy to potrzebuje trawy a akurat nie mają do niej dostępu ratuje się wtedy czym tylko mogą. Można zakupić specjalne przygotowane mieszanki traw, które na pewno będą bezpieczniejsze niż w niektóre roślin, które mogą znajdować się w naszym domu. Czasem, możemy nie wiedzieć że rośliny które są w naszym domu od bardzo dawna, mogą szkodzić naszemu pupilowi jakim jest kot. Do roślin trujących dla kota zalicza się między innymi: aloes, fikus, narcyz, hortensja, bluszcz pospolity, azalia, dracena a także geranium, liguster czy diffenbachia. Aby ochronić kota, należy pozbyć się szkodliwych roślin z domu a w zamian wysiać trawę dla kota, która jest idealna dla takiego zwierzaka domowego i pozwoli mu oczyścić jelita z kul włosowatych. Aby wyhodować w domu  trawkę wystarczy tylko zakupić nasiona  i wysiać je w doniczce albo pojemniku i poczekać, aż trawka urośnie.

Następnie postawmy ją w miejscu jak najbardziej dostępnym dla naszego kota. Nasze zwierzę jest zadowolone a nasze rośliny uratowane. Duża część hodowców uważa, że trawa ma w sobie dużo cennego błonnika, który doskonale poprawia trawienie i wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego u  kotów. Inni zaś hodowcy zwierząt twierdza, że trawa jest jedzona przez koty, ponieważ zawiera w sobie kwas foliowy. Ma on pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu a także na system nerwowy zwierzęcia. Nie ma jednak, żadnych naukowych dowodów na potwierdzenie tych teorii. Zapewnijmy zatem dostęp naszemu kotu do świeżej trawy nie zależnie czy to w mieszkaniu czy na podwórku.  Podsumowując można zakupić specjalne przygotowane mieszanki traw, które na pewno będą bezpieczniejsze niż w niektóre roślin, które mogą znajdować się w naszym domu. Czasem, możemy nie wiedzieć że rośliny które są w naszym domu od bardzo dawna, mogą szkodzić naszemu pupilowi jakim jest kot.