Wymagania chomika

Decydując się na  zakup  chomika, zastanów się przede wszystkim czy sprostasz jego wymaganiom. Jest on malutkim zwierzątkiem, ale jednak wymaga poświęcenia, dużo czasu, jest on bardzo delikatny, przez co wymaga bardzo dużej staranności w opiece. Przed dokonaniem zakupu tego zwierzaka upewnij się, że chomik na pewno nie będzie niechcianym lokatorem i że nie będzie przeszkadzał żadnemu z domowników, a zwłaszcza  czy nikt w domu nie jest alergikiem uczulony akurat na sierść chomika. Czy chomik będzie akceptowany przez inne zwierzęta zamieszkujące już w domu. Jeśli masz już  kotka czy psa, to czy twój przyszły  chomik będzie bezpieczny. Jeśli zaś planujesz  kupić chomika dziecku, upewnij się, że nie będzie on traktował chomik  jak zabawki, którą  zawsze można ściskać i tarmosić albo zmuszać do tego co nie koniecznie jest dla niego naturalne.

Chomiki to zwierzęta bardzo delikatne a także wrażliwe, polecane są zwłaszcza dla dzieci po ósmym  roku życia. Zwierzątka pozwalają wyzwolić w dziecku pozytywne uczucia,  ma także dobry wpływ na rozwój emocjonalny. Dziecko właśnie w ten sposób zaczyna uczyć się odpowiedzialności. Musisz pamiętać, że chomik posiada bardzo wrażliwe uszka, nie lubi i nie może przebywać w hałaśliwych  pomieszczeniach jak  z głośną muzyką, a do snu potrzebuje absolutnej ciszy i spokoju. W nocy zaś sam potrafi nieźle hałasować, więc zaleca się postawienie klatki w miejscu, w którym nie będzie on nikomu przeszkadzał. Chomiki to zwierzęta ,które nie znoszą dymu papierosowego. Zastanów się czy masz odpowiednio dużo miejsca w domu, nie tylko na terrarium, ale także na wybieg, który jest niezbędny, by twój chomik pod twoim okiem mógł sobie pobiegać czy  się pobawić.

Należy go bacznie obserwować, aby  nie przegryzł kabli elektrycznych, bo kończy się to najczęściej śmiercią królika. A także, żeby nie dostał się do naszej garderoby, bo tam może uwić sobie bardzo przytulne i  cieplutkie gniazdko. Im klatka jest większa tym lepsza, gdyż chomik może się w niej  swobodniej poruszać. Klatka jest na pewno lepsza niż akwarium, gdyż chomiki bardzo lubią  się wspinać i właśnie klatka może  to zapewnić. Pamiętaj, że zwierzę które jest zamknięte w klatce i nikt się nim nie zajmuje, nie opiekuje zdecydowanie szybciej dziczeje a także  umiera z samotności. Chomik może tylko zostać sam do czterech  dni, oczywiście  jeśli ma on zapewniony dostęp do świeżej wody oraz nie psującego się pokarmu. Pamiętaj, że masz możliwość zapewnić swojemu chomikowi spokojne i radosne życie i wcale nie koniecznie musisz sobie odmawiać jakichkolwiek rzeczy.

   Podsumowując przed dokonaniem zakupu tego zwierzaka upewnij się, że chomik na pewno nie będzie niechcianym lokatorem i że nie będzie przeszkadzał żadnemu z domowników, a zwłaszcza  czy nikt w domu nie jest alergikiem uczulony akurat na sierść chomika. Czy chomik będzie akceptowany przez inne zwierzęta zamieszkujące już w domu. Jeśli masz już  kotka czy psa, to czy twój przyszły  chomik będzie bezpieczny.