Wybór i kupno chomika

Aby prawidłowo zdecydować jaki chomik najbardziej będzie nam odpowiadał, należy odwiedzić wiele sklepów zoologicznych, gdyż wybór tych zwierzątek jest dość duży. Należy, także zapoznać się z charakterystyką różnych gatunków . Zastanów się, jaki właściwie chomik będzie idealnie odpowiadał twoim potrzebą, jakiej ma być płci - samiec czy samiczka, a może chcesz mieć  parkę. Jakiego ma być gatunku i jakiej  maści. Jeśli już decydujemy się na kupno chomika, to najlepiej jest udać się do zoologicznego sklepu, raczej popołudniową porą, bo właśnie wtedy chomiki  się budzą i łatwiej jest  je poobserwować. Sklep, który odwiedzimy powinien cechować się czystością ogólną i czystością pomieszczeń, w których właśnie przebywają zwierzęta. Wybierając chomika, kierujmy się jego  zachowaniem i wyglądem. Chomik, który jest zdrowy jest  zadbany, czysty, ma lśniącą i  suchą sierść, czystą skórę bez żadnych zmian.

Chomik nie powinien także  być podrapany czy  pogryziony. Uszka jego powinny być sterczące, a oczka błyszczące i wypukłe, na pewno nie powinny być posklejane, nie powinny mieć ropnego wysięku. Nosek powinien być suchy i bez wysięków. Chomik nigdy nie powinien być zobojętniały, musi być czujny i żywo reagować na każdy ruch. Chomik, którego wybierzemy powinien zostać zapakowany w kartonowe pudełko z dziurkami. W czasie transportu należy  bardzo uważać na pudełko i jego zawartość. Na przyszłość można również zaopatrzyć się w  transporter,  służący do przewozu właśnie takich zwierzątek. Nawet, jeżeli zakupujemy jednego zwierzaka, powinniśmy na pewno znać jego płeć. Wpływa to na cechy charakteru oraz zachowania zwierzaka.

Samice charakteryzują się większym temperament od samców i są najczęściej bardziej agresywne. Niektóre chomiki jak chomiki dżungarskie można trzymać parami ale tylko wtedy, gdy jest to rodzeństwo z tego samego miotu lub gdy zostały one połączone ze sobą  w młodym wieku. Nie należy ich  wtedy rozdzielać, nawet na krótki czas bo  zabraknie wtedy najważniejszego znaku rozpoznawczego jakim jest zapach. Lecz nawet rodzeństwo po jakimś czasie zacznie się gryźć, zabierać sobie jedzenie czy wypędzać go z gniazda, należy wtedy je rozdzielić i zapewnić osobne pomieszczenia. Zanim zdecydujemy się na chomika, zastanówmy się jakiego gatunku ma być i jakiej płci, oraz czy chcemy jedno zwierzę czy parkę, pomoże nam to uniknąć w późniejszym czasie wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji.

   Podsumowując chomik, który jest zdrowy jest  zadbany, czysty, ma lśniącą i  suchą sierść, czystą skórę bez żadnych zmian. Chomik nie powinien także  być podrapany czy  pogryziony. Uszka jego powinny być sterczące, a oczka błyszczące i wypukłe, na pewno nie powinny być posklejane, nie powinny mieć ropnego wysięku. Nosek powinien być suchy i bez wysięków. Chomik nigdy nie powinien być zobojętniały, musi być czujny i żywo reagować na każdy ruch.