Jak prawidłowo oswoić papużkę falistą? cz. 1

Zadajmy pytanie jak oswoić papużkę falistą? Jakiś czas temu wstawiłam post, który mówi ogólnie o problemach oswajania papużek. Jednak skupiałam się zdecydowanie bardziej na różnych możliwościach oraz przygotowaniach do życia z takimi zwierzętami jak ptakami, ale już najwyższa pora, aby omówić sam akt oswajania papug. Czym tak  naprawdę jest “akt”? To właśnie słowo, sugeruje jakieś działanie głównie z naszej strony, natomiast  prawda jest taka, iż najważniejsze jest, aby  papużce nie przeszkadzać podczas poznawania  nas- właścicieli. Jeżeli masz w planie posiadanie oswojonych papużek falistych czyli falek, wiesz już, iż musisz się głównie skupić na poszukiwaniu ptaków, które są  młode. Jest to bardzo istotne, gdyż  kupienie dorosłego osobnika, który właśnie całe swoje życie przebywał z papugami, które  nie rokuje przyjaźni. Takie właśnie papużki często tygodniami, a czasem nawet miesiącami siedzą smutne albo  przytulają się do odbicia w lusterku. Nie są to szczęśliwe zwierzaki, jeżeli  masz taką papużkę o takim właśnie zachowaniu, powinieneś  jak najszybciej pomyśl o towarzyszu falistym dla niej, gdyż jest ona zrozpaczona oraz  potrzebuje stada. Jednak  wiek, nie jest tylko  jedynym kryterium. Decydując i wybierając pierwszą falkę należy skupić  się na zachowaniu stada, która z nich jest najaktywniejsza i najbardziej ciekawska? Która właśnie zamiast uciekać, zaczyna przygląda się ludziom z dużą ciekawością.

A czasem, może wręcz podchodzi a także nie płoszy się gdy obca osoba  podejdzie blisko klatki. Pamiętaj, że im bardziej jest zainteresowana tobą papużka, tym jest większa szansa na jej szybkie oswojenie. Cechy, które głównie predysponują do oswojenia, to głównie ciekawość świata oraz odwaga. Gdy już wybierzesz dla siebie odpowiednią papużkę, a także, gdy  przywieziesz ją do swojego domu oraz  wpuścisz do klatki, pamiętaj, że właśnie wtedy jej świat ulegnie diametralnej zmianie. Właśnie do  tej pory żyła sobie  w swojej ptaszkarni, w znanym  jej miejscu, a teraz właśnie jest sama i nie słyszy nieustającego ćwierkania innych ptaków, a obecne miejsce jest nowe oraz straszne. Dajmy więc  papużce czas. W zależności  od charakteru, może ona siedzieć cichutko na żerdzi przez kilka godzin lub nawet  kilka dni. Ty zaś  wielka dwunoga istota z pewnością możesz być dla niej przerażający. Papużki, które  przebywają w sklepach kojarzą człowieka jedynie z łapaniem oraz ze strachem.  Dla tego też, przez okres pierwszych dni powinniśmy ograniczyć  kontakt do minimum. Przebywając z papużką w jednym pokoju, rozmawiaj z nią lecz jednak  nie podchodź za  blisko, a jeśli  już wkładasz ręce do klatki, to tylko po to aby wymienić wodę i jedzenie. Dalsze zachowanie papużki będzie zależne  od naszych poczynań. Ja osobiście widzę  dwa scenariusze, które bardzo  często się powtarzają. pierwszy to taki, że nasza papużka zaczyna szaleć w klatce a drugi, że siedzi spokojnie i potrzebuje więcej czasu na oswojenie się  z nową sytuacją.

   Podsumowując jeżeli mamy w planie posiadanie oswojonych papużek falistych czyli falek, wiemy, iż musimy się głównie skupić na poszukiwaniu ptaków, które są  młode. Jest to bardzo istotne, gdyż  kupienie dorosłego osobnika, który właśnie całe swoje życie przebywał z papugami, które  nie rokuje przyjaźni. Takie właśnie papużki często tygodniami, a czasem nawet miesiącami siedzą smutne albo  przytulają się do odbicia w lusterku. Nie są to szczęśliwe zwierzaki, jeżeli  masz taką papużkę o takim właśnie zachowaniu, powinieneś  jak najszybciej pomyśl o towarzyszu falistym dla niej, gdyż jest ona zrozpaczona oraz  potrzebuje stada.